, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 622

, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 621

, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 626

Po-So: 9:00-21:00, Ne: 10:00-20:00, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 623

Jak si vybrat nejlepší antivirus pro rok 2022

Jak si vybrat nejlepší antivirus pro rok 2022

Antivirový program patří stále k nejspolehlivějším způsobům obrany proti kybernetickému útoku na vaše data a hardware. Pokud je kvalitně zpracován a drží krok s aktuálními hrozbami číhajícími na uživatele, poradí si s malwarem, trojskými koni, botnety, ransomwarem, DDoS, phishingem i dalšími nepříjemnými strašáky kybernetického prostoru.

Základním principem práce antiviru zůstává i v roce 2022 takzvané reaktivní skenování, ve kterém antivirus pozorně prohlíží každý nový program nebo soubor ještě před spuštěním, respektive otevřením. Dodatečně může také zajišťovat i ochranu proti malwaru, který zneužívá slabiny Javascriptu během prohlížení webstránek. (Více o základech a detailech fungování antivirů přineseme někdy příště).

K čemu přihlížet při výběru antiviru?

Dobrý antivirus by měl:

 • poskytovat spolehlivou detekci virů a malwaru, které jsou škodlivé a eliminovat falešné alarmy (nesprávná identifikace bezpečných souborů jako škodlivých)
 • být cenově přístupný a cenou odpovídat kvalitě služeb
 • ideální zahrnovat více licencí pro pokrytí všech zařízení jednotlivce nebo rodiny
 • být snadno ovladatelný - s počítačovou bezpečností je spojena technická náročnost a odborný žargon, ale ty by neměly být pro uživatele překážkou
 • přidávat rodičovskou ochranu, podporu ochrany prohlížeče a webkamery i nástroje optimalizace výkonu v základní nebo střední verzi (ne v té nejdražší prémiové)
 • automaticky se opírat o každodenní aktualizovanou databázi hrozeb a bezporuchově identifikovat, tedy neblokovat nezávadné programy
 • být schopen nalézt malware a bez problémů odstranit, neboli zajistit skartování souborů (prosté vymazání není bezpečné)
 • poskytovat podrobné informace o vyřešených bezpečnostních problémech a vybízet uživatele k podání zpráv ohledně bezpečnostních otázek
 • podporovat kritické bezpečnostní záplaty pro starší verze svého softwaru
 • poskytovat firewall, VPN, antispam, DNS ochranu, jakož i nástroje optimalizace systému

A neměl by být příliš objemný, ani zpomalovat výkon vašeho počítače.

O co se při výběru opírat?

Tři hlavní zdroje k dispozici::

 • uživatelská diskusní fóra
 • nezávislé testy antivirů
 • recenze odborníků

Internet nabízí celou řadu diskuzních fór. Mezi ty nejpopulárnější světové patří Wilders Security Forums, Malwaretips, nebo fórum etických hackerů Hack Forums. Hodnotné rady naleznete také ve specializovaných skupinách na sociálních sítích, případně iv rámci všeobecných diskusních platforem typu reddit.

Testy provádějí na tuto činnost orientované firmy, které produkty také hodnotí a pravidelně zveřejňují žebříčky antivirů podle kvality. Dlouhodobě etablované jsou Virus Bulletin, AV TestAV comparatives.

Expertní recenze antivirů přinášejí online magazíny, například techradar, PCmag, i odborný blog Safety Detectives. Na českém webu se o novinkách dočtete na portálu živě.

K čemu přihlížejí při testování a hodnocení antivirů profesionálové? Kromě exaktních metrik zachycujících úspěšnost daného produktu jsou to i faktory přispívající k lepší uživatelské zkušenosti:

 • procentuální míra úspěšnosti detekce virů vyjadřující výkonnost a schopnost ochrany daného antiviru. Za nejlepší skóre jsou považovány hodnoty vyšší než 98% při schopnosti detekovat i tzv. zero-day malware (využívající „čerstvé“ zranitelnosti, na které výrobce atakovaného softwaru ještě nestihl zareagovat nebo o nich neví)
 • reakce na falešný poplach nesmí narušovat plynulost práce. Nové typy malwaru přibývají každý den a umění tvorby kvalitního antiviru spočívá i v správném nastavení parametrů detekce. Příliš striktní kritéria identifikace mohou vyústit v nesprávné vyhodnocení nezávadného softwaru jako bezpečnostní hrozby (tzv. false positive)
 • funkce navíc, jako nastavení pro rodičovskou kontrolu, mohou být velmi užitečné
 • zákaznická podpora je dalším z klíčovým faktorů. Při problémech s malwarem každý ocení rychlou odezvu a kvalitní odbornou pomoc
 • ochrana osobních údajů je mimořádně důležitá, jelikož uživatel vkládá do antiviru nejen důvěru, ale také množství citlivých informací o své osobě, platebních detailech, online chování, nastavení privátních sítí, či geografické poloze. Antivirus musí chránit, ne vystavovat novému riziku
 • cena antivirového produktu by měla být přiměřená tomu, co nabízí a odrážet výše zmíněné funkce. I když u více značek je pro minimální ochranu možno antivirus stáhnout zdarma, antivirovým online testům a žebříčkům dominují placené verze. Průměrná cena antivirového programu se pohybuje kolem 730 Kč za roční licenci

Nejlepší antiviry

Placené antivirové programy

Trh s antiviry je relativně saturován, jednotlivé značky jsou dobře známy a usazeny v povědomí i těch méně častých uživatelů. V čem se však odlišují a v čem jsou si jejich produkty podobné nemusí být vždy naprosto zřejmé.

Bitdefender Antivirus Plus obstál v testech jako přesný a spolehlivý vůči všem druhům malwaru. Blokuje ransomware, trojské koně, rootkity a phishing. Doplňují jej funkce zlepšující bezpečnost prohlížení, včetně zabezpečení bankovních operací, online transakcí a manažera hesel, který za vás dokončí vyplnění platebních detailů ve formulářích. Bonusem je VPN služba, anonymizující vaše připojení k internetu a znemožňující loggování historie i detailů vašeho prohlížení.

Bitdefender se snadno instaluje a má intuitivní, srozumitelné uživatelské rozhraní. Prodává se pouze pro Windows, ale nabízí upgrade na verzi Bitdefender Total Security, která pokrývá také licence pro zařízení macOS, iOS a Android. K tomu ještě v porovnání se základní verzí přibudou nástroje rodičovské kontroly, ochrana webkamery a oboustranný firewall. Nejkomplexnější služby nabízí verze Bitdefender Premium Security s neomezeným VPN, nejúspornější je zase verze Bitdefender Family Pack zahrnující licence pro 15 zařízení.

Plusy: výjimečná ochrana a přesnost, VPN, manažer hesel, relativně nízká cena.

Minusy: na starších systémech může být náročnější na zdroje.

Norton Antivirus Plus - tento vysoce kvalitní lovec malwaru patří mezi lídry trhu již po desetiletí. Několikavrstvá ochrana vašeho Windows PC sestává z URL blokeru, kterému pokud něco unikne, nastoupí automatický sken staženého souboru. A v případě, že nějaký malware proklouzne i pod jeho práh, inteligentní monitor chování hrozbu detekuje a izoluje do karantény. Správce hesel funguje na všech platformách a Norton zahrnuje neomezenou službu VPN, podporu ochrany osobních údajů před zneužitím na dark-webu, rodičovskou kontrolu a až 50 GB online úložného prostoru.

Verze Norton 360 (Premium a Platinum) jsou dražší, ale nabízejí více cloudového úložného prostoru pro zálohování a licence pro více (do 20) zařízení.

Norton dominuje také v odborných testech antivirů pro mobily a patří k nejdoporučenějším v této kategorii pro rok 2022.

Plusy: blokuje také nejnovější virové hrozby, nízká zátěž hardwaru.

Minusy: chybí služby enkrypce a spolehlivého odstranění souborů, výraznější zpomalení systému během skenování.

Kaspersky Anti-Virus se soustřeďuje pouze na základní a nejpodstatnější funkce antivirového programu – na hledání a efektivní likvidaci nebezpečného softwaru. Výkonu podřizuje vše a podle hodnocení patří mezi špičku. Bez problémů rozeznává malware i ransomware a nabízí například virtuální klávesnici, přičemž chod PC systémů zatěžuje jen minimálně. Design rozhraní je přehledný a srozumitelný i pro méně zkušené uživatele. Tento produkt představuje ideální volbu pro Windows, pokud potřebujete poctivou základní bez extra funkcí.

Za extra služby jako VPN, ochranu webkamery, manažera hesel nebo služby enkrypce a rodičovské kontroly je však třeba připlatit.

Plusy: spolehlivost a výkon, jednoduché ovládání.

Minusy: rozšířené balíky služeb Kaspersky (Internet Security a Total Security) mohou být lepší volbou z pohledu rozsahu za danou cenu.

Webroot SecureAnywhere AntiVirus, to je především lehká váha dostupná pro Windows i Mac. Instalace trvá jen pár vteřin a programové soubory zabírají jen 2 MB (některé konkurenční antivirové programy mohou mít až do 700 MB). I přes lehkou váhu však Webroot nedělá kompromisy co se funkcionality týče. Kromě základní ochrany v něm naleznete monitoring chování i internetového připojení, firewall a anti-phishing v reálném čase.

Firma nabízí 70-denní zkušební lhůtu s garancí 100% refundace v případě nespokojenosti.

Plusy: pro Windows i Mac, nezabírá místo na disku, vysoká rychlost, extra funkce.

Minusy: SecureAnywhere AntiVirus nebývá často testován předními testovacími laboratořemi a chybí data pro srovnání s konkurencí.

Eset NOD32 Antivirus – slovenská legenda, jejíž první verze spatřila světlo světa již v roce 1987. Ve své současné podobě se soustřeďuje zejména na fundamentální funkce, jakými jsou filtrování podezřelých webstránek, prevence útoků skripty a ransomwaru. Specialitou je modul kontroly externích zařízení, USB klíčů, externích paměťových disků, zařízení připojených přes Bluetooth, FireWire a podobně. UEFI skener chrání váš počítač ještě předtím, než se nastartuje operační systém Windows. Potěší také funkce rodičovské kontroly, posílení prohlížeče, ochrana webkamery a licence pro Linux, Android a Mac.

Prémiová verze přidává enkrypci a manažera hesel.

Typickou pro NOD32 je vysoká konfigurovatelnost, z čehož vyplývá i komplexnější UI, které může více vyhovovat pokročilejším uživatelům.

Plusy: rychlost, vysoká konfigurovatelnost, kontrola externích zařízení.

Minusy: relativně vyšší cena, ne pro začátečníky, chybí VPN klient, zálohování a skartování souborů

McAfee AntiVirus

Detekce malwaru od McAfee nepatří k absolutní špičce, ale přesto nabízí obsáhlou ochranu před vícero formami ohrožení. Základní úroveň McAfee AntiVirus Plus pokrývá 10 zařízení používající standardní operační systémy. Balíček zahrnuje vítané bonusy - skartovač souborů i obousměrný firewall. Rodičovská kontrola a správa hesel jsou už však dostupné až při upgrade na McAfee Total Protection nebo McAfee LiveSafe. Budete se ale muset obejít bez dodatečné ochrany prohlížeče a webové kamery, kterou konkurence často nabízí již v základních verzích.

McAfee Total Protection Ultimate přidává ještě neomezenou službu VPN bez vázanosti. Vášniví hráči PC her mohou ještě zvážit McAfee Gamer Security, která je specializovaná na toto prostředí.

Plusy: výborný poměr ceny a počtu licencí pro více zařízení, manažer hesel, zlepšení v detekci malwaru v porovnání s minulostí.

Minusy: náročnost na výkon, některé funkce chybí v základním balíčku nebo úplně.

Trend Micro Antivirus+ Security

Základní produkt Trend Micro Antivirus+ Security přináší elementární zabezpečení a k němu posílení ochrany webového prohlížeče. Rodičovská kontrola a skartovač souborů jsou součástí produktu Trend Micro Internet Security střední třídy. Prémiové verze přidávají správce hesel a šifrování souborů (Maximum Security), případně i VPN a skenování dark-webu (Premium Security).

Snad největším nedostatkem produktů značky Trend Micro je relativně častější falešný poplach (false positives).

Plusy: dobrá ochrana, skenování dark-webu, manažer hesel, zabezpečení prohlížeče.

Minusy: náročnost na výkon, častěji false positives, zcela chybí obousměrný firewall, ochrana webkamery i možnost zálohování v cloudu.

Antivirové programy zdarma

Ve svém jádru jsou bezplatné antiviry stejně silné jako jejich zpoplatněné alternativy. Pointou jejich existence, z pohledu výrobců, je širší pokrytí uživatelské báze, za účelem sbírání většího objemu vstupních dat a rychlejší identifikace nových hrozeb. Bezplatné verze jsou zpravidla chudší o funkce jako firewall, filtry spamu a nástroje rodičovské kontroly, a mohou obsahovat reklamy či placené sekce.

Bitdefender Antivirus Free Edition obsahuje antivirový program identický s tím, který firma nabízí v placeném balíku. Čistý a lehký produkt skenuje stejně rychle a efektivně, a podává stále nadprůměrný výkon v porovnání s konkurencí. Režim skenování je automatický, uživatel jej nemůže načasovat, a to může být za jistých okolností nevýhodou. Testování také zaznamenalo chyby při zpracovávání takzvaných „0 day threats“.

Plusy: pro Windows, Mac a Android, minimalistický design, drag&drop ovládání.

Minusy: bez možnosti úprav podle potřeb, delší doba inicializace.

Avira Free Antivirus – výjimečným prvkem tohoto softwaru je cloudová detekce malwaru systémem Protection Cloud. Funguje tak, že jakmile kterýkoli z počítačů s běžící Avirou najde nový podezřelý soubor, pošle jeho kopii anonymně expertům firmy. Ti jej zoskenují, vyhodnotí a aktualizují o něm informace pro všechny uživatele.

Selekce funkcí antiviru Avira je poměrně široká, od plánování a různých nastavení rozsahu a detailnosti skenů, přes možnost blokování automatického spuštění externích zařízení, až po management hesel, VPN (do 500 MB měsíčně) a funkce, přesahující doménu bezpečnosti (optimalizace času bootování).

Plusy: vysoká přesnost detekce malwaru, optimální výkon nezatěžující hardware, unikátní cloudová ochrana, mnoho funkcí, dostupnost pro všechny operační systémy.

Minusy: pop-up okna se objevují častěji než je nutné.

Avast Free Antivirus, producent tohoto antiviru vlastní také firmu AVG, což mu umožňuje získávat data od stovek milionů uživatelů. V praxi to úspěšně přetavuje to skvělého produktu, pravidelně se umísťujícího na předních příčkách hodnocení antivirových testů.

Avast nabízí solidní ochranu, více modulů navíc a dostatečnou kontrolu nastavení. „Do not disturb“ režim osloví herní komunitu, neboť redukuje množství pop-up notifikací i zátěž procesoru. Příjemnými bonusy jsou WiFi Inspector, skenující aktivitu zařízení připojených ke stejné síti, různá rozšíření prohlížečů a nástroje čištění disku.

Plusy: posílení ochrany prohlížeče, limitované VPN, pro Windows, Mac a Android, rychlost, dobrá přizpůsobivost.

Minusy: náročný na výkon, některé další funkce vyžadují platbu, zavádějící reklama nabádající k využití placených funkcí bez jasné informace o zpoplatnění.

AVG AntiVirus Free

K přednostem bezplatné verze AVG patří snadná ovladatelnost a pár funkcí navíc. Celkově však tento produkt ničím nevyčnívá z průměru, ani není zcela jasné proč mu dát přednost například před sesterským antivirem zdarma Avast Free AntiVirus.

Plusy: skenování emailů, herní režim, skartovač souborů.

Minusy: pomalé skenování, minimum extra funkcí, časté výzvy k upgradům.

Kaspersky Security Cloud Free je jednoduchý, snadno ovladatelný program s dostatkem funkcí pro více než základní ochranu. Díky flexibilitě ohledně načasování skenů a doprovodných animací nenáročných pro CPU jej zvládnou i starší systémy a méně výkonné počítače. Unikátní sofistikovaná sebeobranná funkce zajišťuje ochranu vlastních souborů a registrů tohoto antiviru před případnými ataky. Kaspersky Security Cloud Free také zahrnuje možnost definovat pauzu skenu, například když se spouští vybraná aplikace, dále automatický sken externích disků a herní operační režim.

Plusy: přehledné uživatelské rozhraní, unikátní funkce, minimální dopad na výkon zařízení, ochrana e-mailu, nastavitelnost.

Minusy: nutnost vytvoření uživatelského účtu a každoročního obnovení licence, i když je zdarma, obsahuje funkce, které nejsou zadarmo (VPN, manažer hesel), sken ignoruje některé souborové přípony.

Potřebujete antivirus pro Windows 11?

U všech hrozb, které na uživatele číhají by lépe položenou otázkou bylo: Existuje důvod, proč antivirus nepoužívat? S největší pravděpodobností ne.

I pokud zrovna nemáte tendenci navštěvovat nebezpečné webstránky, otevírat pochybné emaily a přílohy, klikat na linky, které si předem neprověříte, stále se zřejmě nebudete speciálně zaměřovat na blokování reklam, rodičovskou kontrolu, šifrování zpráv nebo dokonalou skartaci souborů. Tyto a mnohé další činnosti vyžadují technickou expertízu a spoustu času. Fungující antivirus je proto nejefektivnějším řešením.

Pokud se neumíte rozhodnout, který z uvedených antivirových programů použít, můžete vyzkoušet plnou verzi antiviru zdarma ve zkušební lhůtě (obvykle 30 dní). Všechny z výše srovnaných antivirů jsou dostupné i pro Windows 11. Jako uživatelé tohoto operačního systému však máte k dispozici ještě jednu možnost:

Microsoft Defender

Antivirový software společnosti Microsoft, který je přímou součástí operačního systému Windows iv roce 2022, vzbudil v posledních měsících zájem svojí kvalitou. Microsoft Defender Antivirus sice v laboratorních testech nepřekonal Norton nebo Kaspersky, předčil však mnohé z bezplatných antivirů, přičemž funguje téměř zcela nepozorovaně v zákulisí operačního systému.

I když Defender Antivirus nenabízí mnoho extra funkcí, mnohé jsou nativní součástí Windows 10 i Windows 11 – rodičovská kontrola, herní režim, správce hesel nebo posílení ochrany pro vlastní prohlížeče Edge a Internet Explorer.

Plusy: skvělá ochrana, v podstatě „neviditelné“ fungování bez reklam nabízejících upgrade.

Minusy: chybí vestavěné VPN, některé funkce jsou optimalizovány pouze pro produkty Microsoft.

Je potřebný antivirus pro Mac a iOS?

Krátká odpověď: ano!

Detailněji, neexistují žádné technické předpoklady, nebo charakteristiky, specifické pro produkty Apple, které by je dělaly nezranitelnými. Občas se můžete setkat s mylnými tvrzeními, že zabezpečení zařízení této značky je neprolomitelné, ale ty se nezakládají na pravdě. Než z faktů vycházejí z anekdot o tom, jak se dlouholetí uživatelé nikdy nesetkali s virovou hrozbou, nebo o tom, jak se útočníkům nevyplatí útočit na mac a iOS.

V minulosti se například objevila zranitelnost nazvaná checkm8, která se týkala milionů zařízení a nebylo možné ji „zaplatit“ updatem softwaru.

Bitdefender, Kaspersky, Norton, Avast, AVG, Avira i mnozí jiní nabízejí rozšíření svých antivirů také pro operační systémy Mac a iOS.

Trend Micro Antivirus One for Mac

Antivirus One nabízí kompletní ochranu zařízení Apple proti virům a všem ostatním formám malwaru. Aplikace automaticky blokuje i webové hrozby jako jsou nežádoucí kontextová okna či agresivní reklamy. Produkt značky Trend Micro je rychlý, výpočetní kapacitu zařízení využívá efektivně a vůbec jej nezpomaluje.

Další charakteristikou tohoto antiviru je, že licence se váže na Apple ID uživatele a antivirus lze tedy použít na všechna zařízení spojená s účtem.

Plusy: licence pro Apple ID (ne počet zařízení), výkon, přesnost.

Minusy: licence nevhodná pro domácnosti s více Mac uživateli, minimální rodičovská kontrola.

Vyberte pobočku pro opravu:

 • 1/1

  Praha - Centrum Černý Most - ZRUŠENA

  centrum cerny most

  Pobočka je trvale zavřená

  Adresa:

  Centrum Černý Most
  Expres opravy
  Chlumecká 765/6
  198 19 Praha 9

  Otevírací hodiny:

  Po-Ne: Zavřeno

 • 1/1

  Opava - OC Breda & Weinstein - ZRUŠENA

  opava breda

  Pobočka je trvale zavřená

  Adresa:

  OC Breda & Weinstein
  Expres opravy
  U Fortny 49/10
  746 01 Opava

  Otevírací hodiny:

  Po-Ne: Zavřeno

 • 1/1

  Hradec Králové - OC Futurum - ZRUŠENA

  futurum logo

  Adresa:

  OC Futurum
  Expres opravy
  Brněnská 1825/23A
  500 09 Hradec Králové

  Otevírací hodiny:

  Po-Ne: Zavřeno

 • 1/1

  Brno - Galerie Vaňkovka

  logo vankovka brno

  Pobočka, kde skvělí technici opraví Vaše elektronické mazlíčky. Na naší pobočce máme také bohatý výběr příslušenství.

  Adresa:

  Galerie Vaňkovka Brno
  Ve Vaňkovce 1
  602 00 Brno

  Otevírací hodiny:

  Po-So: 9:00-21:00
  Ne: 10:00-20:00

Nevyhovuje vám zvolená prodejna?
Najděte svou nejbližší pobočku: