Po-Ne: 9:00-21:00, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 621

Po-So: 9:00-21:00, Ne: 10:00-20:00, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 623

, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 622

, Nyní zavřeno, Telefon: 226 202 626

NFT - všechny informace o fenoménu moderní doby

NFT - všechny informace o fenoménu moderní doby

Zprávy o milionových uměleckých dílech vydražených v aukčních síních světových metropolí obyčejně zmiňují jméno nějakého slavného umělce a kontext období, ve kterém tvořil. Poté, co však 25. února 2021 vydražil aukční dům Christie's digitální koláž Everydays: the First 5000 Days od Michaela Winkelmanna, vystupujícího pod uměleckým jménem Beeple, za více než 69 milionů dolarů (vyvolávací cena byla přitom jen 100 dolarů), digitálním umělci v popředí NFT“. A vysvětlení významu tohoto popisu byste v encyklopedii výtvarného umění hledali marně.

Ilustrace nápisu NFT a Bitcoinu

NFT – Non-Fungible Token

Pro detailnější reference zkratky NFT (Non-Fungible Token) je lepší obrátit se na online zdroje pojednávající o kryptoměnách. NFT jsou totiž produktem úzce navázaným na stejnou technologii jako například Bitcoin – distribuovanou databázi transakcí známou jako blockchain. A pro pochopení toho, jak NFT fungují je důležité porozumět jejich širšímu technickému pozadí.

Blockchain je cosi jako digitální účetní kniha usnadňující proces zaznamenávání transakcí a sledování aktiv. Co ji odlišuje od běžné účetní knihy, tedy od standardní bankovní databáze, je to, že je trvalá, neměnná, sdílená a plně transparentní. Každý blockchain je uložen paralelně na tisících různých serverů, což jej činí prakticky nezfalšovatelným a zaznamenané transakce snadno viditelnými a ověřitelnými.

Jinou z výhod blockchainu je, že transakční záznamy na něm nejsou omezeny jen na pohyby finančních aktiv. Díky nástavbě takzvaných smart kontraktů lze do některých blockchainů zapsat (pomocí programovacího kódu) i různé druhy smluv, například vlastnických. Digitální aktiva, tedy cokoli, co existuje v digitálním formátu a má právo na používání (právo kopírovat, duplikovat, reprodukovat, upravovat a jinak používat) jsou ideálním typem aktiv právě pro tento druh zaznamenávání digitálních vlastnických smluv.

I NFT jsou soubory dat uloženy v digitální účetní knize blockchainu. Každý NFT je jakýmsi druhem certifikátu pravosti, dokládajícím jedinečnost a nezaměnitelnost digitálního aktiva, které reprezentuje. NFT se díky přítomnosti záznamu na kryptograficky chráněném blockchainu nedá změnit, upravit ani ukrást.

Co NFT odlišuje od jiných forem záznamů na blockchaine je snad nejlépe zachyceno slovíčkem „fungible“ (zaměnitelný), respektive „non-fungible“ (nezaměnitelný). Zatímco například dvě jednotky kryptoměny lze považovat za rovnocenné a navzájem zaměnitelné, identická kopie souboru digitálního obrazu reprezentovaného NFT a originální soubor nahraný na blockchaine zaměnitelné nejsou.

Zde mnohým, jako první napadne otázka, že z čehož vyplývá hodnota daného NFT. Pokud je, byť jen v principu, možné digitální grafiku kopírovat a distribuovat v libovolném množství, proč má originál na blockchaine stále vysokou cenu? Primární odpovědí je, že jelikož NFT je jakousi pečetí pravosti, dovoluje poprvé v historii zaručeně určit původ originálu digitálního díla i změny jeho majitele (někteří NFT přirovnávají k autorům podepsané kopii knihy, což však není zcela přesné, ani zcela výstižné). S NFT záznamem vzniká i možnost smysluplného obchodování, určování vzácnosti a sběratelské hodnoty či spekulace o jejím možném růstu v budoucnosti. A to vše bez ohledu na počet kopií stejné kvality v oběhu.

NFT však neposkytují jen jistý druh vlastnického nároku. Jelikož blockchain je programovatelný, lze k NFT přidat sekundární funkce, které umožní rozšiřovat účel jejich využití. Jinými slovy, NFT mohou dělat věci – nebo nechat své majitele dělat věci – v digitálním i ve fyzickém světě. Mohou fungovat jako členské karty, vstupenky a digitální klíče, umožňují odesílání informací v rámci blockchainu a svým tvůrcům tak poskytují prostor pro vybudování angažované komunity.

K praktickým příkladům použití NFT v posledních měsících patří přístup na fyzická setkání úzce zaměřených skupin sběratelů a investorů i do tematických četových místností a obchodů. Vyskytuje se také distribuce nových kolekcí příbuzných digitálních výtvorů od tvůrců k aktuálním držitelům starších NFT, za účelem rozšíření kolekce, zvýšení její hodnoty a posílení komunity.

Vlastnictví NFT tak efektivně činí z jeho majitele investora, člena klubu, akcionáře značky a zároveň účastníka věrnostního programu. Programovatelnost NFT zároveň uvádí nový model zisku pro autory, v němž se při každém dalším prodeji díla část transakce vrátí původnímu tvůrci. A samotné NFT se postupně profilují nejen jako prostředek uchování hodnoty, ale i jako nástroj pro její tvůrčí zvelebování.

Sběratelská mince Bitcoin

Konceptuální rámce pro lepší pochopení NFT

Zda zde s námi NFT zůstanou na delší dobu nebo je nahradí něco komplexnějšího je stále sporné. Pokud by se však ve virtuálním, a eventuálně i fyzickém světě zdomácněly natrvalo, jejich systematické uchopení bude klíčové pro plné využití jejich potenciálu. Pomoci přitom může například otázka „Co kupujete, když kupujete NFT?“

Na úrovni porozumění NFT jako reprezentace vlastnictví by odpovědi mohly znít: něco jako autorský podpis, sběratelskou kartu, doklad o částečném patronátu nad umělcem, nebo něco obdobného „pojmenování hvězdy na chodníku slávy vaším jménem“.

Na úrovni funkcionality, u NFT obohacených o určité prvky a umístěných v širší sadě podobných NFT (projekty CryptoPunks, BoredApes apod.) je možný významový posun směrem ke: členství v komunitě, herní žetony a možnost plného využití kapacity moderního webu (tzv. Web3 , internet postavený na blockchaine).

Odpovědi vycházející ze třetího mentálního modelu NFT se opírají o spekulace ohledně předpokládané pestrosti budoucích virtuálních prostředí (tzv. metaverse): doklad o pravosti komponent, které použijete ve vaší virtuální 3D tvorbě, či práva na použití dat a zobrazení jejich vizualizace v rozšířené realitě.

V duchu druhé tradiční otázky spojené s vysvětlováním významu technologií je třeba se také zeptat „Jaký problém NFT řeší?“

Tato odpověď bude zřejmě ještě potřebovat čas na kompletní vykrystalizování, ale už nyní se zdá, že NFT mají potenciál zefektivnit dokládání vlastnických práv a nároků na věci a zajistit dodatečná práva na usměrnění použití a chování dané věci v užším i širším společenském kontextu.

Papírová lodička z bankovky položená na zlatém rámu s telefonem a nápisem NFT

Příklady NFT

Případové studie zahrnují několik zajímavých příkladů aktuálního i hypotetického využití NFT:

  • hráči online her mohou pomocí NFT získat unikátní herní výhody, které činí zážitek ze hry více personalizovaným
  • unikátnost módního designu a produkce je předurčuje pro přezkoumání nových, originálních způsobů zpeněžení. NFT zde mohou fungovat jako záruka autenticity, trvalé udržitelnosti produkce i způsob jak novou produktovou linii uvést na trh, propagovat a rychleji o ní sesbírat zpětnou vazbu
  • NFT jsou inovativním přínosem i pro finanční odvětví DeFi (Decentralized Finance), které se orientuje na finanční služby v blockchain prostředí. Kromě již relativně zaběhnutých trhů s NFT se začíná mluvit i o obchodování jejich finančních derivátů
  • vstupenky na eventy ve formě NFT jsou více než jen propustkou do daného prostoru v daný čas. Mohou zahrnovat hodnotnou grafiku, sloužit jako sběratelský artefakt, garantovat přístup do zákulisí, automaticky rozdělit profit z prodeje mezi organizátora, vystupující a personál (eliminujíc náklady pro zprostředkovatelskou agenturu), či dokonce fungovat na podobném principu jako crowdfunding – vlastníci první edice, investory
  • hudební umění je neméně vhodným kandidátem pro NFT jako to výtvarné. Dividendy ze streamingu plynoucí přímo k hudebníkům by nesporně uvítali mnozí z nich
  • NFT lze navázat i na fyzický majetek. Obchodování a zhodnocování nemovitostí, komodit, starých aut či archivního vína tak čeká vzrušující budoucnost

Vyberte pobočku pro servis:

  • 1/1

    Praha - Centrum Černý Most

    centrum cerny most

    Moderní pobočka, kde skvělí technici opraví Vaše elektronické mazlíčky. Na naší pobočce máme také bohatý výběr příslušenství.

    Adresa:

    Centrum Černý Most
    Expres opravy
    Chlumecká 765/6
    198 19 Praha 9

    Otevírací hodiny:

    Po-Ne: 9:00-21:00

  • 1/1

    Opava - OC Breda & Weinstein - ZRUŠENA

    opava breda

    Pobočka, kde skvělí technici opraví Vaše elektronické mazlíčky. Na naší pobočce máme také bohatý výběr příslušenství.

    Adresa:

    OC Breda & Weinstein
    Expres opravy
    U Fortny 49/10
    746 01 Opava

    Otevírací hodiny:

    Po-Ne: Zavřeno

  • 1/1

    Hradec Králové - OC Futurum - ZRUŠENA

    futurum logo

    Adresa:

    OC Futurum
    Expres opravy
    Brněnská 1825/23A
    500 09 Hradec Králové

    Otevírací hodiny:

    Po-Ne: Zavřeno

  • 1/1

    Brno - Galerie Vaňkovka

    logo vankovka brno

    Pobočka, kde skvělí technici opraví Vaše elektronické mazlíčky. Na naší pobočce máme také bohatý výběr příslušenství.

    Adresa:

    Galerie Vaňkovka Brno
    Ve Vaňkovce 1
    602 00 Brno

    Otevírací hodiny:

    Po-So: 9:00-21:00
    Ne: 10:00-20:00

Nevyhovuje vám zvolená prodejna?
Najděte svou nejbližší pobočku: